Last Updated:
10/04/2019 - 14:57
Office hours of Teaching Assistants are given in the below schedule. Office hours will be held at their office.

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
08.40
09.30
- - - - - - - - - - - - - - -
09.40
10.30
ECON 101
(Burcu Özgün)
- - - - - - - - - - - -
10.40
11.30
ECON 101
(Burcu Özgün)
- - - ECON 102.1&2
(Beren Demirölmez)

ECON 102.4&5
(Ömer Faruk Akbal)
- - - - - -
11.40
12.30
ECON 302
(Dilan Aydın)
- - - ECON 102.1&2
(Beren Demirölmez)

ECON 102.4&5
(Ömer Faruk Akbal)
- - - - - -
12.40
13.30
ECON 302
(Dilan Aydın)
- - - - - - - - - - - -
13.40
14.30
- - - ECON 106
(Zeki Oğulcan Şengül)
- - - - - - - - -
14.40
15.30
- - - ECON 106
(Zeki Oğulcan Şengül)
ECON 203
(Nurbanu Huyugüzel)

ECON 204
(Ali Gökhan Karabilgin)
- - - - - -
15.40
16.30
ECON 122
(Abdullah Gülcü)
- - - ECON 203
(Nurbanu Huyugüzel)

ECON 204
(Ali Gökhan Karabilgin)
- - - - - -
16.40
17.30
ECON 122
(Abdullah Gülcü)
- - - ECON 204
(Ali Gökhan Karabilgin)
- - - - - -
Student assistants will hold an office hour as specified in the below schedule at A - 10.

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
08.40
09.30
- - - - - - - - - - - - ECON 302
(Şule Karamık)
09.40
10.30
- - - - - - - - - - - - - - -
10.40
11.30
- - - ECON 206
(Beste Karabay)
ECON 205
(Bakican Ayna)
- - - - - -
11.40
12.30
ECON 362
(Berke Yaman)
ECON 202
(Canan Çayırlı)
- - - ECON 106
(Gökçe Özbalkan)
ECON 203.1
(Ayşegül Yavuz)
12.40
13.30
ECON 208
(Gulchin Gasimova)
ECON 201
(Alp Kartal Gürel)
ECON 301
(Mehmet Aykutlu Özlü)
ECON 361
(Beril Atuk)

ECON 102
(Ece Üçgöz)
ECON 301
(Mert Kayaaslan)
13.40
14.30
- - - - - - - - - - - - ECON 101
(Furkan Özcan)
14.40
15.30
ECON 206
(F. Çağlar Karabulut)
- - - - - - ECON 203.2
(Ayşegül Yavuz)
- - -
15.40
16.30
- - - - - - - - - ECON 102
(Simge Kurubal)
- - -
16.40
17.30
- - - - - - - - - - - - - - -
Code Course Section Instructor Day Time Room
ECON 101 Introduction to Economics I 1 Staff Monday
Wednesday
15.40 - 17.30
08.40 - 10.30
F.AUD
F.AUD
ECON 101
(Recitation)
Introduction to Economics I 1 Thursday 15.40 - 17.30 FZ - 14
ECON 102 Introduction to Economics II 1 Gül İpek Tunç Monday
Thursday
10.40 - 12.30
10.40 - 12.30
FZ - 17
FZ - 14
ECON 102 Introduction to Economics II 2 Meltem Dayıoğlu Tuesday
Thursday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
FZ - 16
FZ - 16
ECON 102
(Recitation)
Introduction to Economics II 1 & 2 Tuesday 08.40 - 10.30 FZ - 09
ECON 102 Introduction to Economics II 4 Staff Tuesday
Thursday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
G - 206
G - 206
ECON 102 Introduction to Economics II 5 Hakan Ercan Monday
Thursday
08.40 - 10.30
11.40 - 13.30
F.AUD
F.AUD
ECON 102
(Recitation)
Introduction to Economics II 4 & 5 Tuesday 08.40 - 10.30 G - 206
ECON 106 Introduction to Research Methods II 1 Osman Gülseven Wednesday 14.40 - 17.30 F.AUD
ECON 122 Principles of Macroeconomics 1 Osman Gülseven Tuesday 11.40 - 14.30 G - 110
ECON 201 Microeconomic Theory I 1 Mürüvvet Büyükboyacı Tuesday
Thursday
10.40 - 12.30
08.40 - 10.30
FZ - 09
FZ - 14
ECON 202 Macroeconomic Theory I 1 Ebru Voyvoda Tuesday
Thursday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
FZ - 17
F - 17
ECON 203 Microeconomic Theory II 1 Serkan Küçükşenel Monday
Tuesday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
FZ - 16
FZ - 16
ECON 203 Microeconomic Theory II 2 Esma Gaygısız Monday
Tuesday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
FZ - 14
FZ - 14
ECON 203
(Recitation)
Microeconomic Theory II 1 & 2 Friday 08.40 - 10.30 FZ - 09
ECON 204 Macroeconomic Theory II 1 Şirin Saraçoğlu Tuesday
Thursday
08.40 - 10.30
12.40 - 14.30
FZ - 14
FZ - 14
ECON 204 Macroeconomic Theory II 2 Ebru Voyvoda Tuesday
Thursday
08.40 - 10.30
12.40 - 14.30
FZ - 16
FZ - 16
ECON 204
(Recitation)
Macroeconomic Theory II 1 & 2 Wednesday 12.40 - 14.30 FZ - 14
ECON 205 Statistics for Economists I 1 Rukiye Dağalp Monday 09.40 - 12.30 FZ - 09
ECON 206 Statistics for Economists II 1 Erkan Erdil Monday 09.40 - 12.30 FZ - 16
ECON 206 Statistics for Economists II 2 Yılmaz Akdi Monday 09.40 - 12.30 FZ - 14
ECON 206
(Recitation)
Statistics for Economists II 1 & 2 Wednesday 08.40 - 10.30 FZ - 14
ECON 208 Social and Economic History II 1 Sheila Pelizzon Wednesday 14.40 - 17.30 FZ - 09
ECON 208 Social and Economic History II 2 Sheila Pelizzon Friday 14.40 - 17.30 FZ - 09
ECON 208
(Recitation)
Social and Economic History II< 1 & 2 Friday 10.40 - 12.30 FZ - 09
ECON 210 Principles of Economics 1 Yelda Erden Topal Tuesday 14.40 - 17.30 MED - 109
ECON 210 Principles of Economics 2 Zeynep Kantur Thursday 14.40 - 17.30 MM - 125
ECON 210 Principles of Economics 3 Fatma İsmihan Friday 14.40 - 17.30 MM - 125
ECON 212 Principles of Economics II 1 Eser Pirgan Tuesday 10.40 - 13.30 IE - 04
ECON 301 Introduction to Econometrics I 1 Ozan Eruygur Tuesday
Thursday
16.40 - 17.30
09.40 - 12.30
FZ - 14
FZ - 09
ECON 302 Introduction to Econometrics II 1 Erdal Özmen Tuesday
Thursday
13.40 - 15.30
14.40 - 16.30
FZ - 14
FZ - 16
ECON 302
(Recitation)
Introduction to Econometrics II 1 Monday 15.40 - 17.30 FZ - 09
ECON 302 Introduction to Econometrics II 2 Dilem Yıldırım Monday
Tuesday
13.40 - 15.30
13.40 - 15.30
FZ - 16
FZ - 16
ECON 302
(Recitation)
Introduction to Econometrics II 2 Thursday 15.40 - 17.30 FZ - 15
ECON 311 Monetary Theory and Policy 1 Elif Akbostancı Tuesday 09.40 - 12.30 F.AUD
ECON 312 Fiscal Policy and Public Finance 1 Serap Aşık Wednesday 14.40 - 17.30 FZ - 14
ECON 353 Introduction to International Economics I 1 Erol Taymaz Friday 09.40 - 12.30 FZ - 16
ECON 354 Introduction to International Economics II 1 Elif Akbostancı Friday 13.40 - 16.30 FZ - 14
ECON 361 History of Economic Thought I 1 Çınla Akdere Wednesday 08.40 - 11.30 FZ - 16
ECON 362 History of Economic Thought II 1 Çınla Akdere Monday 09.40 - 12.30 FZ - 15
ECON 400 Seminar in Economics Staff
ECON 402 Practical Training in Economics II Staff
ECON 413 Introduction to Data Science 1 Erol Taymaz Thursday 13.40 - 16.30 Comp. Lab
ECON 414 Economics of Financial Investment 1 Kağan Parmaksız Wednesday 11.40 - 14.30 FZ - 16
ECON 415 Economics of Technology and Development 1 Erkan Erdil Tuesday 09.40 - 12.30 FZ - 15
ECON 422 The Chinese Economy: Transitions and Change 1 Şirin Saraçoğlu Tuesday 13.40 - 16.30 FZ - 15
ECON 426 Economics of Natural Resources 1 Serap Aşık Friday 13.40 - 16.30 FZ - 16
ECON 439 Topics in Macroeconomics 1 Cem Somel Friday 14.40 - 17.30 FZ - 15
ECON 442 Topics in Monetary Macroeconomics 1 Erdal Özmen Wednesday 14.40 - 17.30 FZ - 15
ECON 447 Monitoring the Economy 1 Ercan Erkul Wednesday 10.40 - 13.30 F.AUD
ECON 454 Economics of Competition Policy 1 Bülent Gökdemir Monday 13.40 - 16.30 FZ - 15
ECON 460 Structure of the Turkish Economy 1 Gül İpek Tunç Friday 09.40 - 12.30 F.AUD
ECON 487 Experimental Economics 1 Mürüvvet Büyükboyacı Wednesday 08.40 - 11.30 FZ - 09
ECON 498 Issues in Labor Economics 1 Yıldırım Koç Thursday 08.40 - 11.30 FZ - 15
Code Course Section Instructor Day Time Room
ECON 503 Microeconomic Theory II 1 Serkan Küçükşenel Wednesday 14.40 - 17.30 FZ - 16
ECON 504 Macroeconomic Theory II 1 Kağan Parmaksız Friday 09.40 - 12.30 FZ - 15
ECON 508 Econometric Methods II 1 Dilem Yıldırım Wednesday 09.40 - 12.30 FZ - 15
ECON 510 Turkish Economy 1 Fikret Şenses Wednesday 14.40 - 17.30 F - 104
ECON 514 Macroeconomic Theory and Policy 1 Staff Tuesday
Thursday
15.40 - 17.30
10.40 - 12.30
FZ - 09
FZ - 09
ECON 589 Term Project Staff
ECON 595 Seminar Staff
ECON 599 Master's Thesis Staff
ECON 624 Financial Economics I 1 Esma Gaygısız Thursday 13.40 - 16.30 FZ - 09
ECON 680 Time Series Econometrics 1 Nadir Öcal Friday 09.40 - 12.30 F - 106
ECON 682 Microeconometrics 1 Hakan Ercan Tuesday 09.40 - 12.30 F - 104
ECON 687 Research Methods and Ethics 1 Meltem Dayıoğlu Monday 13.40 - 16.30 F - 106
ECON 694 Economics of Education, Health and Human Capital II 1 Aysit Tansel Monday 14.40 - 17.30 F - 104
ECON 699 Ph.D. Dissertation Staff
Academic Advisor Year Surname Office
Elif Akbostancı I AA - DZ A 212
Esma Gaygısız I EA - MZ A 116
Mürüvvet Büyükboyacı I NA - ZZ A 104
Sheila Pelizzon II AA - EZ A 001
Erkan Erdil II FA - PZ A 016
Serap Aşık II RA - ZZ A 215
Çınla Akdere III AA - ÇZ A 204
Erol Taymaz III DA - KZ A 216
Hakan Ercan III LA - ZZ A 207
Gül İpek Tunç IV AA - DZ A 217
Erdal Özmen IV EA - NZ A 214
Osman Gülseven IV OA - ZZ A 012
Şirin Saraçoğlu Minor AA - ZZ A 015
Ebru Voyvoda Master AA - JZ A 117
Serkan Küçükşenel Master KA - ZZ A 014
Kağan Parmaksız Doctorate AA - JZ A 213
Dilem Yıldırım Doctorate KA - ZZ A 208
Advisor 18-Feb 19-Feb 20-Feb 21-Feb 22-Feb
ELİF AKBOSTANCI 11.00 - 14.00 12.45 - 14:30 - - - - - - 11.30 - 13.30
ESMA GAYGISIZ          
MÜRÜVVET BÜYÜKBOYACI 10.00 - 12.00 - - - - - - - - - 10.00 - 12.00
SHEILA PELIZZON 09.30 - 12.30 - - - - - - 14.00 - 17.00 - - -
ERKAN ERDİL - - - 14.00 - 17.00 - - - - - - 09.00 - 12.00
SERAP AŞIK 14.00 - 15.30 15.30 - 16.30 - - - 14.00 - 16.30 - - -
ÇINLA AKDERE 13.30 - 17.00 10.00 - 13.30
13.30 - 17.00
- - - - - - - - -
EROL TAYMAZ          
HAKAN ERCAN          
GÜL İPEK TUNÇ 13.00 - 16.00 - - - - - - 13.00 - 16.00 13.00 - 16.00
ERDAL ÖZMEN 15.00 - 16.30 - - - - - - 16.30 - 17.00 14.30 - 16.30
OSMAN GÜLSEVEN - - - - - - - - - 13.00 - 16.00 - - -
ŞİRİN SARAÇOĞLU 09.30 - 12.00 10.30 - 12.00 - - - - - - 09.30 - 12.00
EBRU VOYVODA - - - 10.30 - 12.00 - - - 14.30 - 17.00 - - -
SERKAN KÜÇÜKŞENEL - - - 14.00 - 16.00 13.40 - 14.30 - - - - - -
KAĞAN PARMAKSIZ - - - 10.00 - 15.00 - - - 10.00 - 15.00 13.00 - 15.00
DİLEM YILDIRIM 10.00 - 12.00 10.00 - 13.00 13.00 - 15.00 - - - - - -
ACADEMIC ADVISOR February 11 February 12
ELİF AKBOSTANCI 11.00 - 15.30 12.40 - 16.00
ESMA GAYGISIZ    
MÜRÜVVET BÜYÜKBOYACI 10.00 - 12.00 10.00 - 12.00
SHEILA PELIZZON 14.00 - 17.00 09.30 - 12:30
ERKAN ERDİL 14.00 - 17.00 14.00 - 17.00
SERAP AŞIK 14.00 - 16.30 14.00 - 16.30
ÇINLA AKDERE 10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
10.00 - 13.30
13.30 - 14.30
EROL TAYMAZ 10.00 - 12.00
14.00 - 17.00
 
HAKAN ERCAN - - - 10.00 - 15.30
GÜL İPEK TUNÇ 12.00 - 16.30 10.30 - 16.30
ERDAL ÖZMEN 14.30 - 16:30 14.30 - 16.30
OSMAN GÜLSEVEN 14.00 - 17.00 14.00 - 17.00
ŞİRİN SARAÇOĞLU 10.00 - 12.00
13.30 - 16.30
10.30 - 12.00
EBRU VOYVODA 10.00 - 12.00
13.00 - 16.00
10.30 - 12.00
SERKAN KÜÇÜKŞENEL 13.30 - 16.00 14.00 - 16.00
KAĞAN PARMAKSIZ 10.00 - 15.00 10.00 - 15.00
DİLEM YILDIRIM 11.00 - 14.30 11.00 - 14.30
Subject Instructor
History of Economic Thought Çınla Akdere
Applied Econometrics Dilem Yıldırım
Turkish Economy, Growth and Development Ebru Voyvoda
Topics in International Macroeconomics and Finance Erdal Özmen
Industrial Dynamics Erol Taymaz
Financial Markets and Development Esma Gaygısız
Topics In Political Economy Eyüp Özveren
Turkish Labor Markets Hakan Ercan
Financial Markets and World Economy Hasan Cömert
Economics of Development İlhan Can Özen
Macro Economy Kağan Parmaksız
Game Theory Experimental Economics Mürüvvet Büyükboyacı
Mathematical Economics Nil İpek Şirikci
Macroeconomics and Public Finance Pınar Derin Güre
Environmental Economics Serap Aşık
Market Design Serkan Kücükşenel
Economic Growth in Historical Perspective Seven Ağır
Topics in Economic and Social History Sheila Pelizzon
Applied Finance – Stock Markets Osman Gülseven
Economics of Technology and Innovation Erkan Erdil
# Instructor
01 Staff
02 Staff
03 Kağan Parmaksız
04 Nil İpek Şirikçi
05 Erol Taymaz
06 Eyüp Özveren
07 Onur Koska
08 Erdal Özmen
09 Pınar Derin Güre
10 Aylin Ege
11 Hasan Cömert
12 Meltem Dayıoğlu Tayfur
13 Hakan Ercan
14 Esma Gaygısız
15 Erkan Erdil
16 Serap Türüt Aşık
17 İlhan Can Özen
18 Elif Akbostancı
19 Onur Yıldırım
20 Nadir Öcal
21 Şirin Saraçoğlu
22 Mürüvvet Büyükboyacı
23 Ebru Voyvoda
24 Sheila Pelizzon
25 Gül İpek Tunç
26 Staff
27 Staff
28 Serkan Küçükşenel
29 Dilem Yıldırım Kasap
30 Staff
31 Çınla Akdere
32 Seven Ağır
Instructor Special Studies Code
Çınla Akdere Special Studies 3110802
Seven Ağır Special Studies 3110804
Onur Koska Special Studies 3110806
Mürüvvet Büyükboyacı Special Studies 3110808
Nil İpek Şirikçi Special Studies 3110820
Kağan Parmaksız Special Studies 3110822
Erol Taymaz Special Studies 3110826
Eyüp Özveren Special Studies 3110834
Erdal Özmen Special Studies 3110840
Pınar Derin Güre Special Studies 3110842
Aylin Ege Special Studies 3110846
Hasan Cömert Special Studies 3110848
Meltem Dayıoğlu Tayfur Special Studies 3110850
Hakan Ercan Special Studies 3110852
Esma Gaygısız Special Studies 3110854
Erkan Erdil Special Studies 3110856
Serap Türüt Aşık Special Studies 3110858
İlhan Can Özen Special Studies 3110860
Elif Akbostancı Özkazanç Special Studies 3110862
Onur Yıldırım Special Studies 3110864
Nadir Öcal Special Studies 3110866
Şirin Saraçoğlu Special Studies 3110868
Ebru Voyvoda Special Studies 3110872
Sheila Pelizzon Special Studies 3110874
Gül İpek Tunç Special Studies 3110876
Serkan Küçükşenel Special Studies 3110882
Dilem Yıldırım Special Studies 3110884
Instructor Special Topics Code
Çınla Akdere Special Topics 3110902
Seven Ağır Special Topics 3110904
Onur Koska Special Topics 3110906
Mürüvvet Büyükboyacı Special Topics 3110908
Nil İpek Şirikçi Special Topics 3110920
Kağan Parmaksız Special Topics 3110922
Erol Taymaz Special Topics 3110926
Eyüp Özveren Special Topics 3110934
Erdal Özmen Special Topics 3110940
Pınar Derin Güre Special Topics 3110942
Aylin Ege Special Topics 3110946
Hasan Cömert Special Topics 3110948
Meltem Dayıoğlu Tayfur Special Topics 3110950
Hakan Ercan Special Topics 3110952
Esma Gaygısız Special Topics 3110954
Erkan Erdil Special Topics 3110956
Serap Türüt Aşık Special Topics 3110958
İlhan Can Özen Special Topics 3110960
Elif Akbostancı Özkazanç Special Topics 3110962
Onur Yıldırım Special Topics 3110964
Nadir Öcal Special Topics 3110966
Şirin Saraçoğlu Special Topics 3110968
Ebru Voyvoda Special Topics 3110972
Sheila Pelizzon Special Topics 3110974
Gül İpek Tunç Special Topics 3110976
Serkan Küçükşenel Special Topics 3110982
Dilem Yıldırım Special Topics 3110984

EXAM RULES

ALL STUDENTS AT THE DEPARTMENT OF ECONOMICS AND THOSE FROM OTHER DEPARTMENTS TAKING ECON CLASSES NEED TO ABIDE BY THE FOLLOWING EXAMINATION RULES

 

Admission and General Conduct

  • All students taking the exam will be asked to bring their METU ID Card to the exam and place it in a conspicuous place on their desks.
  • The proctor of the exam has authority to assign seats to students. If need arises, the proctor may ask any student to change seats.
  • Students shall not communicate with one another in any manner whatsoever during the examination.
  • Students who are ill and unable to present themselves for the exam must submit a medical certificate to the instructor no later than a week after the exam. If a medical report is not presented, no show will result in one lost exam attempt.
  • Any form of dishonest behavior during exams, which includes but not limited to; cheating, plagiarizing and inappropriate collaboration for take-home exams and assignments will ensure a failing grade for the course and will result in further disciplinary action in line with university regulations depending on the severity of the violation.

 Time Management

  • Students who are late by more than 15 minutes to the exam will not be admitted.
  •  Students taking the exam will not be able to leave the exam room before the first 20 minutes are up and during the last 10 minutes.
  • Students leaving the exam room for one reason or the other – including to use the restroom – will not be admitted back to the exam.
  • Students with special needs need to apply to the Department and present their case and supporting documents before the examination.

Electronic Devices and Notes

  • Carrying any kind of active electronic device (mobile phone, smart watch, etc.) will be treated as a cheating attempt.  Students are not permitted to have wireless communication devices (e.g. mobile phones) on their desks under any circumstances.
  • Calculators may be allowed in certain exams. Instructors of such courses will let students know ahead of time if a calculator is allowed in the exam. Students are not allowed to use calculator functions of mobile devices.
  • All electronic devices must be switched off and removed from the desk. All books, lecture notes, coats, bags, pencil cases etc. should be removed from the desk.
  • No part of an answer book should be torn out and all answer books and other material supplied in the exam room should be returned to the proctor/instructor at the end of the exam. Please do not attempt to remove any answer books or question papers from the exam room. 
Q: I am in my last semester. My CGPA is over 2.5. Can I take 8 courses?
A: No. The normal course load is 5 credited courses. If your CGPA is above 2.0 you can take 6 courses, if it is above 2.5 you can take 7 courses at most. (Academic Rules and Regulations Governing Undergraduate Studies, Articles 18-1 and 18-2)
Q: I am in my last semester. Can I take a course and its pre-requisite in the same semester? For instance, can I take 301 and 302 simultaneously?
A: No. You have to pass the pre-requisite of the course before you can take it.
Q: Can I reduce my course load?
A: The minimum course load per semester is 3 credited courses. Under normal circumstances you cannot take fewer courses. (Graduating students are an exception.) However, if you have a valid reason, with your advisor’s consent and that of the chair of the Department your course load can be reduced. .(Academic Rules and Regulations Governing Undergraduate Studies, Article 18-3)
Q: Can I register without appearing in person? Can one my friends or relatives register me?
A: Registration is done in person. If you have a valid reason for not registering on time, you may be given the right to register at a later date. For late registration, you have to petition to the Department chair. If your excuse is considered valid, the Department will take your case to the Faculty Executive Board.
Q: Can I change the status of a course that I have taken as NI (not-included)?
A: You cannot change the status of the course after the Add/Drop week. If you have taken a course as NI make sure that you change its status before the Add/Drop deadline.