• ODTÜ İktisat Bölümü’nde eğitim dili İngilizcedir. ODTÜ İktisat Bölümü, Türkiye İktisat Bölümleri arasında ilk sıradadır (University Ranking by Academic Performance).

  • Yurtdışı tecrübesi olan 28 tam zamanlı öğretim üyesiyle geniş bir akademik kadroya sahiptir. Lisans eğitimi sırasında ve sonrasında, yurtdışı eğitim (Erasmus, Erasmus Plus, Exchange) ve iş imkanları oldukça yüksektir.

  • Diğer disiplinlerle ortak çalışma imkanı oldukça fazladır; çeşitli bölümlerde yandal ve çift anadal seçenekleri mevcuttur.

  • ODTÜ İktisat Bölümü'nde akademisyenler öğrencilere kariyer planlarında birebir yol gösterirler. Öğrencilere ulusal ve uluslararası projelerde ve konferanslarda yer alma fırsatı sağlanır. ODTÜ İktisat Bölümü öğrencilerle mezunları bir araya getiren ve işe alım sürecinde yönlendirme sağlayan bir mentoring (danışmanlık) programı sunmaktadır.

  • Öğrencilere başarıya giden yolda kazandıkları deneyimlerini aktarmaları için Türkiye'de ve Dünyada önde gelen, saygın iktisatçılar düzenli seminer programları çerçevesinde öğrencilerle buluşurlar.

  • ODTÜ İktisat Bölümü öğrencileri ilk yıldan başlayarak bilgisayar destekli eğitim almaktadır. ODTÜ İktisat Bölümü 4 adet laboratuvarda bulunan üst düzey konfigürasyonlu toplam 120 bilgisayarı ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılan istatistik, ekonometri ve modelleme programları ile teorik olarak sunulan bilgileri uygulamada da kavranabilmesi için uygun fiziksel altyapıya sahiptir.

  • ODTÜ İktisat Bölümü'nde öğrenciler çalışmalarını, hem diğer öğrencilerle, hem de öğretim üyeleri ile rahatlıkla iletişim kurabildikleri bir akademik özgürlük ortamında gerçekleştirirler. Öğrencilerin ilgilendikleri farklı konularda okuma grupları kurmalarını ve kültürel aktiviteler organize etmelerini sağlayan aktif bir öğrenci topluluğu mevcuttur.

  • ODTÜ öğrencilerine farklı yabancı dillerde (Rusça, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca, Latince...) seçmeli ders olanağı sağlar.


Neden ODTÜ İktisat?

İktisat Bölümünü Seçmek İçin 10 Neden

Mezunlarımız Neler Yapıyor

Mentorluk Uygulamamız

Yurtdışı İmkanlarımız

Sık Sorulan Sorular