Son Güncelleme:
29/05/2023 - 13:34

Değerli ODTÜ İktisat mezunu, siz de ODTÜ tecrübelerinizi paylaşmak isterseniz, lütfen formu doldurunuz. Teşekkürler!


Rüşdü Saraçoğlu

1971 / Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Eski Başkan

Benim okuduğum yıllarda Türkiyenin en iyi teknik-ekonomi-istatistik bölümüydü. Çok üst düzeyde ve gerçekten teknik, matematiğe dayalı, bir ekonomi ve istatistik eğitimi veriliyordu. ODTÜ de aldığım eğitim sayesinde daha sonra çok iyi bir okulda burslu olarak doktora yaptım ve bu benim bütün sonraki yaşamımı olumlu olarak etkiledi. ODTÜ Ekonomi ve İstatistik Bölümü (o zamanki adıyla) çok üst düzeyde eğitim veren, gerek akademik gerekse sosyal olarak öğrencilerini yaşama hazırlayan bir kurumdu.


Süreyya Serdengeçti

1979 / Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Eski Başkan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisat Bölümü’nden 1979 yılındaki mezuniyetimden sonra 40 yıl geçmiş bile. 40 yıl, genelde ODTÜ özelde İktisat Bölümü’nün hayatımı nasıl biçimlendirdiğini ve yönlendirdiğini düşünmek için yeterince uzun bir zaman. Yerleşkeyi ilk görüşümü gayet iyi hatırlıyorum: Giriş sınavlarında başarılı olunca İstanbul’dan kayıt yaptırmak için gelerek, bir yaz sabahı ilk defa görüp aşık olduğum yerleşkeyi.

Okumaya devam et...


Serdar Sayan

1985 / TOBB University of Economics and Technology, Akademisyen

Ben üniversite sınavına girdiğimde, yol haritası 1980 yılının Ocak ayında açıklanan (ancak o yılın sonuna dek fiilen başlatılamayan) dışa açılma ve liberalizasyon süreci henüz başlıyordu. Bu süreçte ekonomik konuların toplumun gündemine giderek artan bir ağırlıkla oturması, üniversite sınavlarına aynı dönemde giren pek çok yaşıtım gibi, benim ekonomi okuma tercihimi de önemli ölçüde etkiledi ama ODTÜ’yü seçmem konjonktürel bir tercih değildi.

Okumaya devam et...


Adnan Bali

1986 / Türkiye İş Bankası, Genel Müdür

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldum. Hayalim akademisyen olarak devam etmekti, yüksek lisansa da başlamıştım. Ancak, tam o dönemde Bölüm’ün koridorlarına asılmış mavi-beyaz renkli bir “Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu’na Sizleri Davet Ediyor” ilanı hayatımı değiştirdi. “Akademisyenlik hayallerimi bir süre erteleyeyim” diyerek başladığım yolculuk sonrasında hayat kendi akışında yürüdü.

Okumaya devam et...


Nazlı Kılan Ermut

1988 / Agrega Danışmanlık Hizmetleri, Kurucu Ortak & İK Danışmanı ve Profesyonel Koç

ODTÜ İktisat Bölümünden 1988 yılında bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Yüksek lisansım sırasında bölümde bir buçuk yıl süreyle araştırma görevlisi olarak çalıştım. Doktora aşamasına geldiğimde, yurt dışına gitmek istemediğime karar verip iş yaşamına doğru yola çıktım. İnsan ilişkilerinin yoğun olduğu bir alanda çalışma isteğim beni İnsan Kaynaklarına yöneltti, 2012 yılına kadar kurumsal tarafta İnsan Kaynakları Yöneticiliği yaptım.

Okumaya devam et...


Murat Sancar

1990 / PWC, Partner

1990 yılında İktisat bölümünden mezun olduktan sonra bir tesadüf eseri girdiğim PwC denetim ve danışmanlık şirketinde (önceden Price Waterhouse) 29. senemi geçen ay tamamladım. Sanırım ODTÜ'nün bize kazandırdığı bir çok unsurdan iki tanesi olan "uzun vadeli, stratejik düşünme ve analitik düşünebilme" özelliklerini iyi kapmışım:)

Okumaya devam et...


Mehmet Caner

1991 / NC State University, Akademisyen

ODTU Iktisat 91 master mezunuyum, Brown Univ. doktoradan sonra, Pittsburgh, North Carolina State ve Ohio State de profesorluk yaptim. big data theory, ve finance la ilgileniyorum. Tekrar NCSU'dayim su anda.


Serpil Uzun

1994 / Parker Hannifin, Orta ve Doğu Avrupa Genel Satış Müdürü

Üniversite tercihinizin hayatınızı hatta sizinle birlikte bir çok kişinin hayatını tümüyle değiştirebildiğini deneyimleyen biri olarak çok şey borçluyum ODTÜ ye. Hayata bakışınızı, olayları değerlendirme ve analitik analizler temelinde kararlar almak konusunda ODTÜ lülerin fark yarattığını çok deneyimledim. Her zaman gurur duydum bu büyük camianın bir üyesi olmaktan ve tüm yaşanan baskı ve zorluklara rağmen hep ayakta kalacağından, çizgisini koruyacağından hiç şüphem yok.


Sezgi Cumhur Örnek

1999 / BloombergHT, Araştırma Müdürü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi alanında lisans derecemi 1999 yılında aldıktan hemen sonra finans sektörüne adım attım. İlk olarak Ege Bank’ın Hazine bölümünde sabit getirili menkul kıymetler masasında uzman yardımcısı olarak işe başladım. Aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’ndeki MBA programına başladım ve 2002 senesinde tamamladım.

Okumaya devam et...


Leyal Eskin Yılmaz

2001 / Unilever, Başkan Yardımcısı - Ev Bakım Kategorisi

2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra Unilever'de kariyerine başladmı. 2001-2010 yılları arasında satış ve pazarlama departmanlarında çeşitli görevler aldıktan sonra 2010 yılında İçecekler ve Yeni Projelerden sorumlu Pazarlama Direktörü görevine atandım.

Okumaya devam et...


S. Ece Taştan

2001 / Pangea Consultancy & SubSaharan Trade Co., Partner

ODTÜ'lü olmak büyük bir ayrıcalık. Zekanızla, çalışkanlığınızla bu okulda öğrenci olduğunuz için kendinizi tebrik edin. Kendinize de bu muhteşem okulda öğrendiğiniz bilgilerinize, muhteşem edinimlere de çok güvenin. İş ararken önceliğiniz ve odağınız öğrenmek, kendinizi geliştirmekte olsun. Size meydan okuyacak, sizi geliştirecek işler seçin. Her zaman gücünüzün, bilginizin farkında olun. İşinizin size ne verdiğine baktığınız gibi sizin de iş hayatına neler vereceğinizi değerlendirin. İş hayatında yaratıcı, özgün, çalışkan olun.


Ussal Sahbaz

2003

İktisat alanında 2003 yılında ODTÜ'den lisans, 2005 yılında Bilkent Üniversitesi'nden yüksek lisans dereceleri aldı. 2008-2010 arasında Harvard Üniversitesi'nde uluslararası kalkınma yüksek lisansı yaptım. Kamuda Rekabet Kurumu'nda, özel sektörde GE'de (Genel Electric), sivil toplumda TEPAV'da 4'er sene çalıştım. 2018'den beri kendi danışmanlık işimi yapıyorum.

Okumaya devam et...


Nuh Aygün Dalkıran

2004 / Bilkent Üniversitesi, Akademisyen

Nuh Aygün Dalkıran ODTÜ İktisat ve Matematik (çift anadal) programlarından 2004 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini 2006 Yılında Sabancı Üniversitesinde doktora eğitimini ise 2012 yılında Northwestern Üniversitesi - Kellogg İşletme Okulunda tamamladı. 2012 yılından beri Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde akademisyen olarak çalışmaya devam etmektedir.

Okumaya devam et...


Ezgi Çelik

2009 / TÜSİAD - Sosyal Politikalar, Direktör

ODTÜ İktisat Bölümü hem iyi bir teorik ve pratik bilgiyle sizi donatarak iş hayatına hazırlıyor, hem de gelecekte hangi sektörde hangi işi yapıyor olursanız olun sürdürülebilir büyümeye ve toplumsal kalkınmaya katkı sunmak üzere kendinizi ve içinde bulunduğunuz ekibi devamlı geliştirmeye yönelik bir dünya görüşü kazandırıyor.


Duygu Serpil

2010 / Nestle, Kıdemli Marka Yöneticisi

Her sey yasadigimiz bu an icinde gerceklesir. Hayallerimize erismek icin de yasadigimiz ani farketmeli ve anda yaptigimiz her seyin, gitmek istedigimiz yol dogrultusunda attigimiz adimlar olup olmadigini mutlaka dusunmeliyiz.


İlker Avcu

2014 / BBVA, Toptan Kredi Müdürü

ODTU Iktisat bolumunden 2014 yilinda mezun oldum. Garanti Bankasi´nda 4 yil calistiktan sonra Haziran 2018´de Madrid´deki BBVA Genel Mudurluk´te Wholesale Credit Manager olarak calismaya basladim. Mezunu olmaktan her zaman gurur duydugum Odtu Iktisat, egitim seviyesinin zorlugu ve iceriginin zenginligiyle bir yandan beni calisma hayatina hazirlarken bir yandan da ozel hayatima ve entellektuel birikimime katki sagladi.

Okumaya devam et...


Kartal Akdeniz

2017

ODTÜ'de okumak bana; farklılıklara saygılı, özgürlükçü, insan odaklı, yardımlaşma ve karşılıklı gelişme prensipleri üzerine inşa edilmiş bir hayat görüşü kazandırdı. Teknik üniversitede İktisat okumaksa bir sosyal bilime pratik gözlemlerle teorik yaklaşarak bu bilimin nedenselliğini ve sebep-sonuç ilişkilerini idrak etmem konusunda faydalı oldu.


Yusuf I. Tuna

2017 / Finansal Hizmetler Danışmanlığı

ODTÜ İktisat tecrübem bana Türkiye'de erişebileceğim en üstün eğitim süreçlerinden birini sağladı, arkadaşlarımdan ve hocalarımdan öğrendiklerim hayatıma yeni bir yön verdi. 2017 yılında mezun oldum ve yaklaşık 3 senedir Pekin'de yaşıyorum. Yavaş yavaş ODTÜ'ye olan borcumun vadesini yaklaştığını da hissedebiliyorum.


Doruk Gökalp

2018

METU is not only a school that teaches you certain subjects and then test you on your knowledge of those subjects. Primarily, it teaches you how to learn what you want to learn by yourself. This is installed during the very first year of courses. Henceforth, it never restricts what you can do.

Okumaya devam et...