Last Updated:
29/05/2023 - 13:33

Dear METU Econ graduate, if you would like to share your METU experience with us, please use the form here. Thanks!


Rüşdü Saraçoğlu

1971 / The Central Bank of the Republic of Turkey, Former President

Benim okuduğum yıllarda Türkiyenin en iyi teknik-ekonomi-istatistik bölümüydü. Çok üst düzeyde ve gerçekten teknik, matematiğe dayalı, bir ekonomi ve istatistik eğitimi veriliyordu. ODTÜ de aldığım eğitim sayesinde daha sonra çok iyi bir okulda burslu olarak doktora yaptım ve bu benim bütün sonraki yaşamımı olumlu olarak etkiledi. ODTÜ Ekonomi ve İstatistik Bölümü (o zamanki adıyla) çok üst düzeyde eğitim veren, gerek akademik gerekse sosyal olarak öğrencilerini yaşama hazırlayan bir kurumdu.


Süreyya Serdengeçti

1979 / The Central Bank of the Republic of Turkey, Former President

Forty years already since my graduation in 1979 from the Department of Economics at the Middle East Technical University (METU). Forty years, a long enough time to reflect on how my years at METU in general, and at the Department of Economics in particular shaped and oriented my life.

Continue reading...


Serdar Sayan

1985 / TOBB University of Economics and Technology, Academician

Serdar Sayan is a Professor of Economics and the Dean of the Graduate School of Social Sciences at TOBB University of Economics and Technology, Ankara, Turkey. He con-currently directs the Centre for Social Policy Research at the same university, which closely monitors developments in the Turkish labor market, and studies national and regional (un)employment, poverty and inequality issues.

Continue reading...


Adnan Bali

1986 / Türkiye İş Bankası, General Director

I graduated from Middle East Technical University, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Economics in 1986, and in pursuit of an academic career, I started the Master’s degree program. My career path took a sudden turn when my attention was caught by the white and blue colored İşbank ad, hanging on the faculty wall, inviting young graduates to join the Board of Inspectors of the Bank.

Continue reading...


Nazlı Kılan Ermut

1988 / Agrega Danışmanlık Hizmetleri, Owner & HR Consultant and Coach

I graduated from Economics Department at 1988 with a 3rd ranking. I worked as a research assistant during my masters education in my own department with great pleasure. At the Doctorate level, I decided that I don't want to go abroad to study and moved to corporate work life. My passion to work with people directed me towards Human Resources area.

Continue reading...


Murat Sancar

1990 / PWC, Partner

1990 yılında İktisat bölümünden mezun olduktan sonra bir tesadüf eseri girdiğim PwC denetim ve danışmanlık şirketinde (önceden Price Waterhouse) 29. senemi geçen ay tamamladım. Sanırım ODTÜ'nün bize kazandırdığı bir çok unsurdan iki tanesi olan "uzun vadeli, stratejik düşünme ve analitik düşünebilme" özelliklerini iyi kapmışım:)

Continue reading...


Mehmet Caner

1991 / NC State University, Academician

ODTU Iktisat 91 master mezunuyum, Brown Univ. doktoradan sonra, Pittsburgh, North Carolina State ve Ohio State de profesorluk yaptim. big data theory, ve finance la ilgileniyorum. Tekrar NCSU'dayim su anda.


Serpil Uzun

1994 / Parker Hannifin, Sales General Manager Central & Eastern Europe

Üniversite tercihinizin hayatınızı hatta sizinle birlikte bir çok kişinin hayatını tümüyle değiştirebildiğini deneyimleyen biri olarak çok şey borçluyum ODTÜ ye. Hayata bakışınızı, olayları değerlendirme ve analitik analizler temelinde kararlar almak konusunda ODTÜ lülerin fark yarattığını çok deneyimledim. Her zaman gurur duydum bu büyük camianın bir üyesi olmaktan ve tüm yaşanan baskı ve zorluklara rağmen hep ayakta kalacağından, çizgisini koruyacağından hiç şüphem yok.


Sezgi Cumhur Örnek

1999 / BloombergHT, Head of Research

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi alanında lisans derecemi 1999 yılında aldıktan hemen sonra finans sektörüne adım attım. İlk olarak Ege Bank’ın Hazine bölümünde sabit getirili menkul kıymetler masasında uzman yardımcısı olarak işe başladım. Aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’ndeki MBA programına başladım ve 2002 senesinde tamamladım.

Continue reading...


Leyal Eskin Yılmaz

2001 / Unilever, Vice President - Home Care

2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun olduktan sonra Unilever'de kariyerine başladmı. 2001-2010 yılları arasında satış ve pazarlama departmanlarında çeşitli görevler aldıktan sonra 2010 yılında İçecekler ve Yeni Projelerden sorumlu Pazarlama Direktörü görevine atandım.

Continue reading...


S. Ece Taştan

2001 / Pangea Consultancy & SubSaharan Trade Co., Partner

ODTÜ'lü olmak büyük bir ayrıcalık. Zekanızla, çalışkanlığınızla bu okulda öğrenci olduğunuz için kendinizi tebrik edin. Kendinize de bu muhteşem okulda öğrendiğiniz bilgilerinize, muhteşem edinimlere de çok güvenin. İş ararken önceliğiniz ve odağınız öğrenmek, kendinizi geliştirmekte olsun. Size meydan okuyacak, sizi geliştirecek işler seçin. Her zaman gücünüzün, bilginizin farkında olun. İşinizin size ne verdiğine baktığınız gibi sizin de iş hayatına neler vereceğinizi değerlendirin. İş hayatında yaratıcı, özgün, çalışkan olun.


Ussal Sahbaz

2003

I got my undergraduate and graduate degrees from METU and Bilkent in 2003 and 2005, respectively, both in economics. I studied international development at Harvard University between 2008-2010. I worked at the Turkish Competition Authority (government), GE (corporate), and TEPAV (non-profit) for around 4 years each.

Continue reading...


Nuh Aygün Dalkıran

2004 / Bilkent University, Academician

Nuh Aygün Dalkıran received his BSc degrees in Economics and Mathematics from METU in 2004; his MA degree in Economics from Sabancı University in 2006; his PhD degree in Managerial Economics and Strategy from Kellogg School of Management | Northwestern University in 2012.

Continue reading...


Ezgi Çelik

2009 / TÜSİAD - Social Policies, Director

ODTÜ İktisat Bölümü hem iyi bir teorik ve pratik bilgiyle sizi donatarak iş hayatına hazırlıyor, hem de gelecekte hangi sektörde hangi işi yapıyor olursanız olun sürdürülebilir büyümeye ve toplumsal kalkınmaya katkı sunmak üzere kendinizi ve içinde bulunduğunuz ekibi devamlı geliştirmeye yönelik bir dünya görüşü kazandırıyor.


Duygu Serpil

2010 / Nestle, Senior Brand Manager

Her sey yasadigimiz bu an icinde gerceklesir. Hayallerimize erismek icin de yasadigimiz ani farketmeli ve anda yaptigimiz her seyin, gitmek istedigimiz yol dogrultusunda attigimiz adimlar olup olmadigini mutlaka dusunmeliyiz.


İlker Avcu

2014 / BBVA, Wholesale Credit Manager

ODTU Iktisat bolumunden 2014 yilinda mezun oldum. Garanti Bankasi´nda 4 yil calistiktan sonra Haziran 2018´de Madrid´deki BBVA Genel Mudurluk´te Wholesale Credit Manager olarak calismaya basladim. Mezunu olmaktan her zaman gurur duydugum Odtu Iktisat, egitim seviyesinin zorlugu ve iceriginin zenginligiyle bir yandan beni calisma hayatina hazirlarken bir yandan da ozel hayatima ve entellektuel birikimime katki sagladi.

Continue reading...


Kartal Akdeniz

2017

ODTÜ'de okumak bana; farklılıklara saygılı, özgürlükçü, insan odaklı, yardımlaşma ve karşılıklı gelişme prensipleri üzerine inşa edilmiş bir hayat görüşü kazandırdı. Teknik üniversitede İktisat okumaksa bir sosyal bilime pratik gözlemlerle teorik yaklaşarak bu bilimin nedenselliğini ve sebep-sonuç ilişkilerini idrak etmem konusunda faydalı oldu.


Yusuf I. Tuna

2017 / Financial Services Consulting

ODTÜ İktisat tecrübem bana Türkiye'de erişebileceğim en üstün eğitim süreçlerinden birini sağladı, arkadaşlarımdan ve hocalarımdan öğrendiklerim hayatıma yeni bir yön verdi. 2017 yılında mezun oldum ve yaklaşık 3 senedir Pekin'de yaşıyorum. Yavaş yavaş ODTÜ'ye olan borcumun vadesini yaklaştığını da hissedebiliyorum.


Doruk Gökalp

2018

METU is not only a school that teaches you certain subjects and then test you on your knowledge of those subjects. Primarily, it teaches you how to learn what you want to learn by yourself. This is installed during the very first year of courses. Henceforth, it never restricts what you can do.

Continue reading...